12. Punkt widokowy – Osiedle Przywiśle

  Trasa żółta - Punkt 12. 

Punkt Widokowy – Osiedle Przywiśle – aleja spacerowa na Skalnej Górze

Aleja spacerowa na Skalnej Górze jest miejscem, z którego rozciąga się panorama na zabudowę przemysłową i zrekultywowane wyrobisko poeksploatacyjne siarki byłej Kopalni Siarki „Machów”. Wydobycie rudy siarkowej odbywało się metodą odkrywkową. W wyniku rekultywacji powstał zbiornik wodny o powierzchni około 460 ha i głębokości około 42 m nazwany Jeziorem Tarnobrzeskim. Z alei na Skalnej Górze widoczny jest charakterystyczny biało-czerwony komin do odprowadzania gazów przemysłowych. Ciekawostką jest, że 156 metrowej wysokości żelbetonowy komin został wybudowany w 1965 roku metodą ślizgową w 62 dni. W tamtym okresie był to krajowy rekord szybkości budowania tego typu obiektów.




Osiedle Przywiśle powstało jako pierwsze w Tarnobrzegu, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pracowników przemysłu siarkowego. Jego budowa rozpoczęła się w 1958 roku. Zlokalizowane jest w obrębie ulic: Waryńskiego i 1-go Maja i oraz krawędzi skarpy wiślanej.

Z punktu widokowego wychodzimy po schodkach przy bloku nr 9 dochodzimy do Alei Skalna Góra. Dalej wprost w ulicę Armii Krajowej i łukiem w prawo po 150 m dochodzimy do Placu Tysiąclecia. Na środku placu, na rondzie stoi pomnik poświecony oddziałowi partyzanckiemu „Jędrusie” i ich dowódcy Władysławowi Jasińskiemu, odsłonięty 8 września 1985 roku.

Po klęsce wrześniowej w październiku 1939 r. nauczyciel tarnobrzeskiego liceum Władysław Jasiński utworzył tajną organizację „Odwet” skupiającą uczniów tarnobrzeskich szkół, harcerzy oraz działaczy wiejskich. Początkowo działalność koncentrowała się na wydawaniu i kolportażu konspiracyjnego pisma pt. „Odwet”. Od wiosny 1941 roku organizacja rozpoczęła działania partyzanckie na ziemi kieleckiej i Podkarpaciu. Sama nazwa „Jędrusie” została przyjęta od pseudonimu „Jędruś” (zdrobniałego imienia jego 5-letniego synka) którym posługiwał się dowódca Władysław Jasiński.

Mijamy pomnik po lewej stronie i idziemy za znakami ok. 250m do skrzyżowania Alei Niepodległości z ulicą 1-Maja. Przy skrzyżowaniu, po prawej stronie Alei widoczne domki jednorodzinne tzw. „Szeregówki” a po lewej stare i nowe zabudowania Klubu Sportowego „Siarka”.

  11. Dom profesora 14. KS „Siarka”