Kalendarz

Najbliższe wydarzenia

  • 20 stycznia 2019 (niedziela)

    Wystawa "Edward Dwurnik - In memoriam"

    Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę „Edward Dwurnik – In memoriam”, w Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Na wystawie prezentowanych jest prawie 50 prac zmarłego w październiku ubiegłego roku Mistrza, który już za życia stał się klasykiem polskiego malarstwa współczesnego. Edward Dwurnik był absolwentem warszawskiej ASP, która ukończył w 1970 roku. Ogromny wpływ na jego artystyczne wybory wywarła twórczość Nikifora. Był artystą niezwykle „płodnym”- pozostawił po sobie kilkanaście tysięcy dzieł. Niektóre z nich złożyły się na słynne cykle malarskie: Podróże autostopem, Warszawa, Portret, Sportowcy. Dwurnik często prezentował swoje obrazy w najważniejszych galeriach Polski i Europy. Za swoją twórczość został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną „Solidarności”, Nouvelle Biennale de Paris, nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej. Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym do 17 marca br.  
  • 28 stycznia 2019 (poniedziałek)

    Wystawa fotograficzna "Dolina rzeki Smarkatej"

    Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, zaprasza do oglądania prezentowanej od 28.01.2019 do 28.02.2019 wystawy fotograficznej \"Dolina rzeki Smarkatej - projekt rezerwatu przyrody\". Autorami zdjęć są pasjonaci przyrody: Monika Jabłońska, Grzegorz Kiliański, Łukasz Milanowski, Piotr Morawski, Monika Ogorzałek, Tomasz Sokołowski, Sylwia Tomala, Sebastian Warchoł i Janusz Wepsięć, zaangażowani w akcję ratowania urokliwego miejsca, jakim jest Dolina Smarkatej. Wystawę uzupełniają plansze, broszury, foldery i publikacje edukacyjne wydawane przez Regionalne Centrum Promocji Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły. Smarkata, na nieuregulowanym odcinku, jest jednym z ostatnich naturalnych cieków w Puszczy Sandomierskiej. Jest miejscem życia wielu chronionych i cennych z przyrodniczego punktu widzenia gatunków roślin i zwierząt.
  • 14 lutego 2019 (czwartek)

    Promocja tomiku petyckiego "Ugina się dzień" Anny Zielińskiej-Brudek

    Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu zaprasza, 14.02.2019 r. o godz. 17.00, na spotkanie z Anną Zielińską –Brudek połączone z promocją najnowszego tomiku poetyckiego „Ugina się dzień”. Anna Zielińska-Brudek była dziennikarka „Tygodnika Nadwiślańskiego” wydała cztery tomy poezji „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi”, „W oknie zaufania” oraz „Ugina się dzień”. Współredaktorka książek: „ Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst wspomnieniowy „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia” w której ponad 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia o wyborze kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Laureatka pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie poetyckim, nagrodzona w Radio Kielce za opowiadanie pt. „Pokonać strach przed śmiercią”, wyróżniona w ogólnopolskim konkursie za reportaż „Pętla na plebanii”. Autorka tekstu „Kolędy od policjantów” pierwszego tego typu utworu w kraju. Pomysłodawcą nagrania i kompozytorem muzyki do kolędy był Romuald Lipko założyciel Budki Suflera, kolędę wyśpiewał piosenkarz Grzegorz Wilk. Od kilku lat Anna Zielińska-Brudek prezentuje swoje wiersze na Warszawskiej Jesieni Poezji, a także na antenie Radia Kielce. Najnowsze jej utwory to teksty hymnów dla Zespołu Szkół Powiatowych w Bodzentynie „Mowa ojczysta jest tu” oraz Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie „ Pieśń dla mojej szkoły”. Anna Zielińska-Brudek należy do Związku Literatów Polskich. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Za osiągnięcia twórcze nagrodzona przez Prezydenta Miasta Kielce.