Aktualności

Przedstawiciele Banku Światowego z misją w Tarnobrzegu

22 marca 2017 (Środa)

Trwa misja Banku Światowego w Polsce, a jednym z jej etapów był Tarnobrzeg. Przedstawiciele Banku chcieli zobaczyć jak Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje inwestycje na terenie Tarnobrzega. Chodzi o tzw. zadania „Wisła etap 1”, w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły współfinansowanego ze środków Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy.

W pierwszej fazie spotkania wspólnie z Przedstawicielami Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Biur Koordynacji Projektu we Wrocławiu i w Krakowie, oraz przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie dokonano wizji w terenie. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z trwającymi od stycznia br. robotami budowlanymi polegającymi na podwyższeniu i wykonaniu zabezpieczenia przeciwfiltracyjnego na ok. 10 km prawostronnego obwałowania Wisły, które pozwoli na ochronę  7 800 mieszkańców miasta Tarnobrzega.

Kolejną część spotkania stanowiła konferencja, która odbyła się na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego zaznaczyli, że realizowane przedsięwzięcie „Wisła etap 1”, wraz z dwoma innymi inwestycjami: Wisła Etap 2” oraz „San III”,  na które zabezpieczono środki finansowe, są dla Województwa Podkarpackiego zadaniami strategicznymi z punktu widzenia celu zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej.  Rozbudowę kolejnych 16 km prawostronnego wału Wisły do granicy z województwem lubelskim w ramach zadania „Wisła Etap 2”, oraz 4,5 km lewego wału Sanu w ramach zadania San III zaplanowano w 2018 r.

Realizacja wszystkich przedsięwzięć pozwoli podwyższyć obecny standard jakościowy systemu ochrony przeciwpowodziowej województwa podkarpackiego, a przede wszystkim zapewnić ochronę przed powodzią dla obszaru niemal 10 tys. ha zamieszkałego przez ok. 27 tysięcy osób.

Info: Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Powrót na listę aktualności